Megállt a lakbérek emelkedése februárban, a budapesti díjak kicsit még csökkentek is.
Országos szinten több mint 26 százalékkal bővült a kiadó lakások kínálata, a bérleti díjak drágulása pedig megállt, sőt Budapesten minimálisan még csökkentek is az árak, írja az ingatlan.com friss elemzésében a KSH-ingatlan.com lakbérindexe alapján. Ez a trend pedig éppen ellentétes azzal, ami a lakáspiacon tapasztalható.
Országosan 0,2 százalékkal nőttek februárban a bérleti díjak az előző hónaphoz képest, vagyis lényegében stagnáltak, Budapesten pedig 0,4 százalékkal csökkentek januárhoz viszonyítva. Március elején Budapesten a tulajdonosok által meghirdetett kiadó lakások bérleti díjának középértéke 250 ezer forint volt, ami megegyezik az egy évvel korábbival. Ebben szerepet játszik az is, hogy 21 százalékkal nőtt a kínálat éves összevetésben.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a kis mértékű budapesti bérletidíj-csökkenés elsősorban a drágább budai kerületeknek köszönhető, mivel az olcsóbb lokációknak számító pesti külső kerületekben tovább emelkedtek a bérleti díjak. A szakember szerint mivel a lakáspiacon egyre aktívabbak a befektetők, ez előrevetíti az albérletkínálat további bővülését is, ami fékezőleg hathat a bérleti díjak emelkedésére középtávon is.
A budapesti XIII. kerületben található a legtöbb kiadó lakás, közel 1500 ingatlan vár bérlőre, ami 50 százalékos növekedést jelent a tavaly március elején látott kínálathoz képest. A kerületben az átlagos bérleti díj pedig a 250 ezres szinten maradt.
Kiugró mértékben, 116 százalékkal nőtt a kiadó lakások száma Debrecenben, ahol ennek ellenére az átlagos bérleti díj 15 százalékkal emelkedett, így most 230 ezer forint. Szegeden a kínálat 8 százalékos bővülését a bérleti díjak 16 százalékos emelkedése kísérte, így március elején 160 ezer forintnál járt az átlagos lakbér. A győri albérletpiacon 31 százalékkal több kiadó lakás jelent meg a piacon, a bérleti díj 190 ezer forint jelenleg, ami visszafogott, 6 százalékos drágulást jelent.